Despre filme la trecut ,prezent si viitor

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Despre filme la trecut ,prezent si viitor

Mesaj Scris de Cruella la data de Lun 5 Apr 2010 - 23:18

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link],........un film ce are la baza o istorie reala si ridica intrebarea daca eutanasia e un drept sau perceputa ca si crima.

Cruella
junior
junior

Puncte : 3414
Reputatie : 6
Data de inscriere : 21/03/2010

Sus In jos

Re: Despre filme la trecut ,prezent si viitor

Mesaj Scris de Cruella la data de Lun 5 Apr 2010 - 23:24

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]hm,iar asta l,as revedea iar si iar si iar Very Happy

Cruella
junior
junior

Sus In jos

Filme care ne-au placut

Mesaj Scris de Roru la data de Mar 6 Apr 2010 - 1:11

Informatii: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

boboc
boboc

Puncte : 3127
Reputatie : 2
Data de inscriere : 25/03/2010

Sus In jos

My name is Khan

Mesaj Scris de Geo la data de Joi 10 Iun 2010 - 21:15

'' Numele meu este Khan si nu sunt terorist''

Cand cineva mi'a propus sa vizionez filmul si am aflat cine joaca i'am zis : ''imi plac filmele indiene in general si cele vechi in special , probabil are sa'mi placa si acesta '' ......''urmareste filmul si'ai sa'mi spui dupa aceea, a fost raspunsul , e cu totul altceva ''

Nu stiu unde'ar merge incadrat filmul ... Drama, dragoste ,psihologie.....este un film cel putin curios...iti lasa in urma un sentiment de tristetze profunda , .....Shahrukh joaca exceptional rolul unui om cu probleme psihice, cu o minte sclipitoare dar cu enorme dificultatzi in exprimare .....sa stii ce vrei , sa'ti dai seama de toate si sa nu poti a te face intzeles....sa inmagazinezi o enorma suferintza si sa nu potzi plange .....sa gasesti compasiune pentru oricine uitand de tine .....filmul este in sine o lectzie de viatza Very Happy

Pentru cei care nu l'au vazut inca , merita ...parerea mea Very Happy
Geo
senior
senior

Puncte : 28512
Reputatie : 349

https://www.youtube.com/user/27Dune

Sus In jos

Mesaj Scris de Cruella la data de Joi 5 Aug 2010 - 21:39

Very Happy Toleranta,....acesta este cuvantul care,mi persista in memorie zile in urma vizionarii,.....da,.un film recomandabil,.subscriu Very Happy Azi am luat la rasfoit o revista ce vine ca supliment la un ziar,.......si m,am oprit la o lista de 100 filme celebre,.sau catalogate ca cele mai bune de catre oameni n domeniu,.regizori,.scenaristi actori,.critici,....asa ca putinul timp,, mort,, ce am luna acesta il voi dedica in cautarea si vizionarea ,,listei,,,.....asta seara am ales,,Cetateanul Kane de Orson Welles,........imi plac filmele care pun accent pe istorie,.poveste ,.interpretare,.transmiterea de stari , sentimente,.si nu unde primeaza efectul special,. Very Happy ,.revin cu ,,impresii,.. Wink

Cruella
junior
junior

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Sam 14 Aug 2010 - 16:40

Am vizionat filmul zilele trecute si recunosc , mi'a trebuit muuuulta rabdare pana la sfarsit...asta doar de dragul recomandarii...in rest, sincer nu m'a incalzit Very Happy ...probabil filmul ft vechi , facut undeva la inceputul anilor '40 daca nu gresesc,apoi, povestea in sine destul de banala si de actualitate ( omul ajuns VIP , transformat intr'un tip orgolios, brutal, sfidator ) , nu a reusit sa ma rupa , sa ma atraga . Very Happy
Intr'un cuvant , as da o nota de 6 .
Nu e musai sa fiti de acord cu mine Upss Very Happy

Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Cruella la data de Sam 14 Aug 2010 - 20:10

Laughing Dune?Am inceput a,l vedea dar nu l,am dus pana la capat,.....a trebuit sa plec si nici nu am mai revenit la el,..opinia ta ma influenteaza si nu in bine as zice eu nyah dar lista,i lista domne'.-tr vizionat,.desi sase cat am vazut nu as da un 7 7 ,50 Very Happy ,.am inceput multe lucruri si le,am lasat la jumate in ultimul timp ,.timpul deh,....si relativitatea lui,.importanta este intentia ,.sau nu? Very Happy

Cruella
junior
junior

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Joi 19 Aug 2010 - 19:29

Ahhhh....7'50 ??!!...am zis sase, nici o zecime mai mult !...la o nota peste sapte deja este un film cu pretentii ....cat despre lista as vrea sa stiu cine a intocmit'o si dupa ce criterii ? fluier ....n'am eu ce face ?...unii lasa lucrurile la jumatate ca eu sa le duc la bun sfarsit ...offf Suicid ...timpul si relativitatea , da Very Happy
Geo
senior
senior

Sus In jos

The stoning of Soraya M

Mesaj Scris de Geo la data de Dum 31 Oct 2010 - 9:09

Pentru cine iubeste drama filmul este o reusita si merita vazut, dar dincolo de arta cinematografica ramane realitatea , adevarul greu de recunoscut ca femeia a fost mereu privita cu o superioritate mai mult sau mai putin vadita in functie de rasa si cultura de catre barbat ....

Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Sam 23 Iun 2012 - 18:53

Despre ''Ultimele dorinti'' am scris initial pe un alt forum , sper ca nu este o greseala daca am dat un copy/paste de acolo aici thinking ...

Am sa va vorbesc despre un film probabil cunoscut ..eu am aflat de el cu cateva zile in urma , l-am si vazut in doua reprize :
''The bucket list'', cu Jack Nicholson ( Edward) si Morgan Freeman ( Carter) in rolurile principale.
Povestea a doua destine intalnite la final de drum ...mi-a placut mult ...un film fara efecte speciale dar cu un dialog antrenant pe placul celor care iubesc cuvantul ...
Am selectat un schimb de replici pe cand cei doi protagonisti admirau peisajul din varful unei piramide :

Carter: ai gasit fericirea in viatza ?
Edward :...
Carter :Raspunde la intrebare …
E : Eu ? Daca am gasit fericirea in viatza ? Da …
C: A adus viatza ta fericirea altora ?
E: Intrebare tampita …nu stiu …nu stiu ce cred ceilalti …intreaba-I pe ei .
C: Eu te intreb pe tine .
E: Foarte bine …hai sa-ti spun altfel …dup ace M-am despartit de zgriptzuroaica , Emili s-a dus sa locuiasca cu mama ei …am cautat sa ramanem apropiati …s-a ajuns la sarbatori , zile de nastere , felicitari …in tot cazul …Emili pleaca la colegiu …intra intr-o grupare care apara oamenii , animalele …ma rog …unde intalneste un tip activist pe care hotaraste sa-l iubeasca …un baiat dragutz , destept …dar era ceva cu el , asa ca …atunci cand mi-au spus ca s-au logodit le-am raspuns ca nu sunt de accord …insa fiind fiica mea s-a maritat oricum cu el …n-are rost sa mai spun ca n-am fost invitat la nunta …
C: Cred ca a durut …
E: Crezi ? …prima data cand a lovit-o a venit la mine …mi-a venit sa merg la el si sa-I sparg capul …ea nu m-a lasat …a zis ca il iubeste ca nu e vina lui , el bause ceva si ea l-a provocat …cand s-a intamplat a doua oara n-a mai venit la mine …mi-a spus fosta sotie ( mi-a placut sa-I aud vocea )...
C: Ce ai facut ?
M: Ce-ar fi facut orice tata …m-am ocupat de asta …am sunat un tip care se ocupa de astfel de chestii …nu stiu ce i-a facut …nu l-a omorat dar fiica mea nu a mai auzit de el …
C: Ea cum a reactionat ?
M: M-a facut albie de porci …nu-ti vine sa crezi …si mai rau , mi-a spus ca sunt mort pentru ea …nu sunt mandru de tot ce am facut dar sunt sigur ca as face-o din nou …asa ca , daca nu ma lasa sa intru in raiul egiptean pentru ca fiica mea ma uraste , atunci asta este situatia …indifferent cum as raspunde la cele doua intrebari . ''

-ps : doar o mica precizare , in parte si Sanzaiana este ''vinovata'', ea mi-a recomandat filmul Asa ..
Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Maria la data de Sam 23 Iun 2012 - 18:56

Upss Ma abtin sa comentez.... azi sunt tacuta.... Very Happy)
Tu ce ai fi facut daca erai in locul lui Carter ? 8)

senior
senior

Puncte : 16380
Reputatie : 541
Data de inscriere : 31/05/2012
Localizare : Pretutindeni

Sus In jos

Mesaj Scris de Geo la data de Sam 23 Iun 2012 - 19:13

Probabil as fi facut la fel Very Happy ...mi-as fi realizat cateva visuri in limita posibilitatilor ...nu as fi stat acasa cu familia stiind ca toti in jurul meu imi plang de mila si isi fac rau prin asta si lor ...

Geo
senior
senior

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos